BonArt, z.s.

Stanoviště

Petr Nikl – Patrik Kovačovský – Stanoviště
24. březen – 19. duben 2009
Galerie Nová síň, Voršilská 3, Praha 1

Petr Nikl patří ve své generaci k nejznámějším čekým umělcům a divadelníkům. Kromě toho se v roce 2000 proslavil jednou z nejnavštěvovanějších výstav posledních let, „Hnízda hez“ v Galerii Rudolfinum.

Patrik Kovačovský je sochař a multimediální umělec z Bratislavy. Bývalý asistent Jozefa Jankoviče, který v současné době působí jako pedagog na VŠVU v Bratislavě.

Petr Nikl a Patrik Kovačovský se seznámili v roce 1996 jako laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého, resp. Ceny mladého slovenského výtvarníka v Headlands v Kalifornii. Od té doby spolupracují. V Šamorínské synagoze v roce 2001 realizovali rozsáhlou instalaci, později se ucházeli o zastupování Česko/Slovenska na Benátském bienále, poté realizovali společnou performance na festivale performance v Berlíně.

Možnost setkat se na společné výstavě, v tomto případě v prostoru galerie Nová síň v Praze, znamená pro oba umělce dlouho očekávanou příležitost realizovat spolu další projekt. Koncepce, kterou autoři chystají, není ještě detailně propracovaná. Můžeme nicméně očekávat společnou instalaci s výtvarnými, akustickými a akčními prvky, která přitáhne nejen odborné, ale svou hravostí a duchem Commedia del Arte i široké laické publikum.