BonArt, z.s.

The Art of Remark 1. Berlin – Wenn Kaputt Wir Spass

Berlínský urban art v Praze

Jürgen Große
Fotografie

Hosté: Matthias Wermke & Mischa Leinkauf
Videoinstalace

Kurátorka: Alena Drahokoupilová

Vernisáž + Artist Talk: 10. 04. 2014, 19 hod

 11.04. — 20. 04. 2014

Trafo Gallery, Kurta Konráda 1, Praha 9

wenn kaputt_cz-2

Výstava The Art of Remark 1. Berlin: WENN KAPUTT, WIR SPASS je první ze tří částí projektu
The Art of Remark, který představí v Praze (Trafo Gallery) a v Berlíně (tzb, galerie Českého Centra Berlín) tvorbu umělců pracujících v městském prostoru. Prostřednictvím nenásilných intervencí nebo naopak výrazných gest, která přesahují galerijní prostor a umělecký svět sám o sobě, zasahují umělci do městské infrastruktury a realizují zdánlivě absurdní situace.

V Trafo galerii bude vystaven výběr téměř dvou set fotografií z nesmírně obsáhlého archivu berlínského autora Jürgena Große (*1962, Berlin), který sám sebe nazývá prostě „fotograf města“. Přes dvacet let dokumentuje neobvyklé městské výjevy a situace, kolem kterých ostatní procházejí bez povšimnutí. Je mistrem vidění. Zachycuje urbánní krajinu a její proměny, ať už jde o klasické graffiti, jejich vznik, život i zánik, nebo, a to především, o momenty, které vznikají ve městě samovolně, náhodně, bez autora. Často jsou absurdní, paradoxní a nesmyslné. Odtud také název výstavy WENN KAPUTT, WIR SPASS. To, co jiným připadá zničené, rozbité, nehezké, Jürgena Große baví a tuto situaci beze smyslu dokáže přetavit ve svébytný výtvarný objekt – fotografii, která přestává být dokumentem, ale stává se samostatným uměleckým dílem.

Jako hosty si Jürgen Große přizval dva mladé berlínské umělce, Matthiase Wermkeho (*1978, Berlin) a Mischu Leinkaufa (*1977, Berlin). Dohromady je svedl podobný zájem a cit pro absurditu. Přesně promyšlené a do posledního detailu připravené akce, které vznikají pod hlavičkou „stop making sense“, oslovují diváka lehkostí zdánlivé improvizace. Reagují na výzvy urbánního prostředí a vstupují do jeho infrastruktury překvapivými až šokujícími prvky – ať už je to houpačka zavěšená na téměř nedostupných a nejméně pravděpodobných místech nebo člověk visící na zábradlí mostu, fasádě mrakodrapu, lampě veřejného osvětlení. Spadne, pustí se, vyleze zpátky? Duo Werke & Leinkauf představí několik video prací z posledních let a nové video a foto práce vzniklé během čtrnáctidenní pražské rezidence.

The Art of Remark 1. Berlin: WENN KAPUTT, WIR SPASS bude v Trafo galerii k vidění od 11. do 20. dubna 2014.

The Art of Remark 2. Praha se uskuteční v Berlíně, v galerii tzb Českého centra Berlín. První část představí od 26. června do 24. července 2014 nový výběr fotografií Jürgena Große, od 21. srpna do 25. září 2014 pak práce pražských umělců Epose 257, Spina a Minda, kurátorkou je Klára Voskovcová.

Pořadatelé:
BonArt, o.s.
České centrum Berlín

Za podpory:
Ministerstvo kultury ČR
Česko-německý fond budoucnosti
Goethe Institut v Praze

Za podpory:
Trafačka, o.s.
Phatbeatz.cz
Graffneck.cz